Örgü Uzun Siyah Beyaz Bayan Hırkası Yapılışı

orgu-uzun-siyah-beyaz-bayan-hirkasi-yapilisi

Siyah renkte uzun bir bayan hırkası modeli anlatımıyla örgü modellerinde…

Modelin Yapılışı

ARKA: 88 ilmek başlanır, 2 sıra haraşo örülür. 1 sıra düz örülerek top modeli uygulanır.
TOP MODELİ: Bir ilmek şişten çıkarılmadan iplik önce öne alınıp ters, sonra arkaya alınıp düz, tekrar öne alınıp ters,

 

tekrar arkaya alınıp düz şeklinde örülerek 1 ilmek 5 ilmek haline getirilir. Diğer ilmeklere geçmeden bu 5 ilmek 3 sıra önlü-arkalı örülür ve 5 ilmek birlikte toplanarak kesilir, hemen yanındaki ilmeğe geçilir. 5 ilmek düz örülerek sonraki ilmeklerde tekrar aynı işlem yapılarak sıra tamamlanır. 1 sıra düz örülerek bu seter toplar düz örülen 5 ilmeğin ortasına gelecek şekilde yapılır. 1 sıra düz örg1 örülüp, top model uygulanır. 2 sıra hara-şo örülerek aynı işlem tekrar edilir. 2 sıra haraşo örülerek düz örgüye geçilir. Toplam 64 cm örülerek kol evi için yanlardan 3+2+2 ilmek kesilir. 24 cm örülerek omuzlar için ayrılan 20′şer ilmek bir defada kesilerek ortada kalan 34 ilmek bekletilir.
ÖN: 44 ilmek başlanır, 2 sıra haraşo örülür. Arka bedende uygulanan top model sıralı işlemler tekrar edilerek ön bedende uygulanır. Model örülüp düz örgüye geçildiğinde ön ortadan 8 ilmek 2+2 lastik olarak örülür. Toplam 64 cm’de kol evi için yandan 3+2+2 ilmek kesilir. 19. cm’de 1 adet ilik açılır. 1 cm daha örülerek yaka için 10+7 ilmek kesilir. Kalan 20 ilmek kol evi 24 cm’e tamamlanınca bir defada kesilerek bitirilir.
KOL: 54 ilmek başlanır, 2 sıra haraşo örülür. 1 sıra düz örülerek bedendeki model uygulanır ve düz örgüye geçilir. 5 cm’de bir yanlardan 1′er ilmek artırılıp 64 ilmeğe ulaşlır. Toplam 45 cm olunca kol evi için yanlardan 3+2+2 ilmek kesilerek her sırada yanlardan 1′er ilmek eksiltilir. 22 ilmek kalınca omuz yuvarlaklığını vermek için yanlardan 2 kere 3′er ilmek k kesilir. Son sırada yanlardan 2 kere 3′er il-K mek kesilir, kalan ilmekler 2′şerli kesilerek İş bitirilir.YAKA: Hırka dikildikten sonra önlerden 18′er ilmek çıkarılır. Arkada kalan 34 ilmek şişe geçirilerek toplam 70 ilmek olarak 12 cm 2+2 lastik örülür. Yakanın her iki
tarafının ön kısımlarında karşılıklı birer adet ilik açılır.
Bağcık: 6 ilmek 62 cm 2+2 lastik örülerek önlerde açılan iliklere geçirilir.

Yorum yapın

İsim: (Required)

eMail: (Required)

Website:

Comment:

Zenyum Alveri