Örgü Atkı Modelleri Yapılışı

Haroşo Atkı Örme Modelleri: Burada kullanılacak ipliğin cinsi, kalınlığı, inceliği ve kişinin boyu önemlidir. Örneğin şişe 50 ilmek atın. Haroşo örgü olarak yukarıya doğru atkıyı örerek bitirin ve ilmekleri birdsen kesin. Püskül yapacaksanız püskül yapın. Ponpon yapacaksanız ponpon uyugulayın.

Düz Örgü Atkı Örgü Modelleri: Örneğin şişe 80 ilmek atın. 80 ilmek ile yukarıya kadar örerek devam edin. İstediğiniz uuzunlukta olduğunda ilmekleri bir sırada kesin yani kapatın. Atkının haroşo kısmını çevirerek uzunlamasına ikiye katlayın ve iğne iplikle bir ucuna kadar dikin. Dikilmemiş diğer ucundan atkının düz örgü kısmını çıkarın. Orasınıda çok fazla dikiş izi belli etmeden dikin. Püskül veya ponpon yapacaksanız bu işlemi uygulayın.

Şaç Örgü Atkı Örme Modelleri: Örneğin şişe 60 ilmek atın. İlk sıradan örmeye başlayın. İki tane saç örgü modelimiz olsun istiyoruz. Bunun için sırasıyla şu işlemi yapacağız. İlk 10 ilmeği düz örgü örün. 2 ilmek haroşo 8 ilmek düz örgü ” çaprazlama yani sol elinzdeki şişte bulunan ilk sekiz ilmeği örmeden 4 ilmek bu tarafa , 4 ilmek bu tarafa olmak üzere sağ elinzdeki şişe geçirin.”, 2 ilmek haroşo, 16 ilmek düz örgü, 2 ilmek haroşo, 8 ilmek düz örgü “çaprazlama”, 2 ilmek haroşo, 10 ilmek düz örgü olarak örün
ersten aynı arka sıradan haroşolar düz, düzler haroşo örgü örün. O örülmeyen 8 ilmeği örün. Saç örgü başlangıç kısmında sıkar. Yıkarıya doğru genişledikçe yani örgü belirginleşecek ve açılacaktır. Ama yukarıda yine aynı işlem olacaktır. Bunun için tereddüt etmeyin. Saç örgü uzunluğunu siz ayarlayacaksınız. örneğin 10 cm de kapatın. Yine aynı işlemi yaparak devam edin. 10 cm sonunda yine aynı örgü sırasını takip ederek çaprazlama yaparak örülür.

Selanik Atkı Örme Modelleri: Şişe 50 ilmek atalım. İlk ilmeği örmeden kenar ilmek bırakalım. Bu yöntem atkılarda ve örgülerde kenar kıısmların daha düzgün durması içindir. Yalnızca dönüşte örülecek. Yani bir kenarda örülecek, bir kenarda örülmeden şişe alınacak.

Şişteki ilk sıra :1 ilmek düz örgü, 1 ilmek haroşo örgü, 1 ilmek düz, 1 ilmek haroşo örgü olarak şişin sonuna kadar gelinir ve son ilmek kenar ilmek olarak örülmeden alınır. 2. Sıra Kenar ilmek örülür. 1 ilmek haroşo örgü, 1 ilmek düz örgü örmeden şişe al ve şişe iplik sar yani dola. 1 ilmek haroşo örgü, 1 ilmek düz örgü örmeden şişe al ve şişe iplik sararak bu şekilde selanik örgüsüne kenar ilmeğe gelene kadar devam et. Kenar ilmeği ör. 3. Sıra : 1 ilmek kenar ilmeği örmeden al. 1 ilmek düz örgü örmeden al, şişe iplik dola.

Bir önceki sıradaki dolanan iplik ile yanındaki ilmeği beraber haroşo örgü olarak ör. Yine 1 ilmek düz örgü örmeden al, şişe iplik dola. Bir önceki sıradaki iplik ile yanındaki ilmeği beraber haroşo örgü olarak ör. ve kenar ilmeğe kadar böyle gel. Kenar ilmeği örmeden şişte kalsın. 4. Sıra :Yukarıdaki örgü işlemleri aynı şekilde devam edecek. Bu şekilde örüldüğünde selanik örgüsü ortaya çıkacak. Ve selanik örgüsü atkı modelimizi istediğimiz boyutta yaparak bitirebiliriz.

Pirinç Örgü Atkı Örme Modelleri: Şişe 50 ilmek atalım. ilk sıra : ilk ilmek haroşo örgü “ipliğin yönü bize doğru dönecek” diğer ilmek düz örgü “ipliğin yönü dışta arka tarafta duracak” örülür. 1 ilmek haroşo, 1 ilmek düz örgü ” iplik yönleri önemli” Sonraki sıralarda düzler haroşo örgü, haroşolar düz örgü örülecek

Kesme Şeker Atkı Örme Modelleri: Şişimize 60 ilmek atalım. 1. sıra : 4 ilmek haroşo örgü, 4 ilmek düz örgü, 4 ilmek haroşo örgü, 4 ilmek düz örgü olarak bu sırayı bitirin. 2. Sıra : 4 ilmek düz örgü, 4 ilmek haroşo örgü, 4 ilmek düz örgü, 4 ilmek haroşo örgü örün. ” İşlemin tersi. Bu işlemin tersi olarak 4 ilmek haroşo örgü ile başlanan kısmı düz örgü, 4 ilmek haroşo , 4 ilmek düz örgü, 4 ilmek haroşo örgü olarak bu sırayı tamamlayın. Tersten düzleri haroşo , haroşoları düz örgü yaparak atkınızı bu şekilde örmeye devam edin. İstediğiniz büyüklükte ilmekleri kesin.

Yorum yapın

İsim: (Required)

eMail: (Required)

Website:

Comment:

Zenyum Alveri